Powrót do listy

Aktualności

31.01.2017

PIĘKNO Z PRZYPADKU, czyli Wystawa Ceramiki Raku

PIĘKNO Z PRZYPADKU, czyli Wystawa Ceramiki Raku

 

Od 8 do 30 grudnia 2016 roku można było obejrzeć moję pierwszą, autorską wystawę w Galerii Starówka przy ulicy Wielkiej 1 w Poznaniu.

Przedmiotem wystawy została ceramika, wykonana przeze mnie w technice raku, ponieważ jest to jedna z moich ulubionych technik wypału. Samo japońskie słowo RAKU tłumaczone na język polski znaczy, między innymi, szczęście z przypadku. Dlatego moją wystawę ceramiki raku zatytułowałam "PIĘKNO Z PRZYPADKU". Uważam, że te słowa doskonale pasują do tego, co dzieje się w piecu podczas wypału.

Technika ta pochodzi z Japoni z XVI wieku. Ówcześnie wypalano tak czarki służące do ceremonii parzenia herbaty. Dzisiaj polega to na szybkim wypale, redukcji w materiale, który po podaleniu wydziela dużo dymu (np. trociny), a następnie schłodzeniu w wodzie.

Każdy przedmiot wypalony w technice raku jest jedyny w swoim rodzaju. Pewnym jest, że nigdy nie uda się powtórnie uzyskać identycznego efektu. Nie da się go przewidzieć, jest on całkowicie przypadkowy. Sam proces także wygląda magicznie i jest bardzo pracochłonny, dlatego przedmioty te są tak cenne.

Na wystawie i podczas samego wernisażu, zwiedzający mogli zobaczyć cały przekrój mojej twórczości wykonanej w tej wspaniałej technice. Od ceramiki użytkowej, artystycznej, po biżuterię i rzeźby.


KAJOLIKA

 

 

Serdecznie witamy Państwa w internetowej Galerii Kajolika, w której znajdziecie Państwo różnorodne rękodzieło artystyczne – ceramikę użytkową, ceramikę artystyczną, biżuterię artystyczną, ikony, rzeźby, decoupage oraz ręcznie wykonywane ozdoby świąteczne. Prezentowane przez nas wyroby to autorskie projekty, w które włożono mnóstwo pasji, talentu i miłości do pięknych przedmiotów. Są to rzeczy unikatowe, niepowtarzalne, w pojedynczych egzemplarzach.


Oferowana przez nas oryginalna biżuteria art clay na każdą okazję zachwyci Państwa różnorodnością form i kolorów. Jest modna i elegancka. Powstaje z dbałością o każdy szczegół spod ręki artystki, która ukończyła specjalistyczne kursy art clay, a także warsztaty ceramiki artystycznej w Poznaniu. Jest ona również jedną z niewielu osób, które do perfekcji opanowały ikonopisanie w Poznaniu. Prezentowana w naszym sklepie internetowym biżuteria artystyczna oraz ceramika z pewnością przypadnie Państwu do gustu!